SRU5028A-1R2Y — Power Inductor (SMD), 1.2 µH, 3.5 A, Shielded, 3.4 A, SRU5028A Series
Illustrative purposes only
SRU5028A-1R2Y
Power Inductor (SMD), 1.2 µH, 3.5 A, Shielded, 3.4 A, SRU5028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.2µH; RMS Current (Irms):3.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.4A; Product Range:SRU5028A Series; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 2.8mm; DC R
  • Inductance: 1.2µH
  • Product Range: SRU5028A Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.022ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3.4A