SRU5028A-150Y — Power Inductor (SMD), 15 µH, 1.1 A, Shielded, 1 A, SRU5028A Series
Illustrative purposes only
SRU5028A-150Y
Power Inductor (SMD), 15 µH, 1.1 A, Shielded, 1 A, SRU5028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):1.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1A; Product Range:-; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 2.8mm; DC Resistance Max:0.14oh
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRU5028A Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.14ohm
  • RMS Current (Irms): 1.1A
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1A