SRU5028A-101Y — Power Inductor (SMD), 100 µH, 470 mA, Shielded, 420 mA, SRU5028A Series
Illustrative purposes only
SRU5028A-101Y
Power Inductor (SMD), 100 µH, 470 mA, Shielded, 420 mA, SRU5028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:100µH; RMS Current (Irms):470mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):420mA; Product Range:SRU5028A Series; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 2.8mm; D
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRU5028A Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.8ohm
  • RMS Current (Irms): 470mA
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 420mA