SRU5028-3R3Y — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 2.8 A, Shielded, 2.1 A, SRU5028 Series
Illustrative purposes only
SRU5028-3R3Y
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 2.8 A, Shielded, 2.1 A, SRU5028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):2.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.1A; Product Range:SRU5028 Series; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 2.8mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: SRU5028 Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.024ohm
  • RMS Current (Irms): 2.8A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.1A