SRU5018-4R7Y — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 2 A, Shielded, 1.55 A
Illustrative purposes only
SRU5018-4R7Y
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 2 A, Shielded, 1.55 A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.036ohm
  • RMS Current (Irms): 2A
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.55A