SRU5018-3R5Y — Power Inductor (SMD), 3.5 µH, 2.1 A, Shielded, 1.7 A, SRU5018 Series
Illustrative purposes only
SRU5018-3R5Y
Power Inductor (SMD), 3.5 µH, 2.1 A, Shielded, 1.7 A, SRU5018 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.5µH; RMS Current (Irms):2.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.7A; Product Range:-; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 1.8mm; DC Resistance Max:0.03
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.5µH
  • Product Range: SRU5018 Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.032ohm
  • RMS Current (Irms): 2.1A
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.7A