SRU5018-2R2Y — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 2.3 A, Shielded, 2.1 A, SRU5018 Series
Illustrative purposes only
SRU5018-2R2Y
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 2.3 A, Shielded, 2.1 A, SRU5018 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: SRU5018 Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.0205ohm
  • RMS Current (Irms): 2.3A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.1A