SRU5018-220Y — Power Inductor (SMD), 22 µH, 680 mA, Shielded, 650 mA, SRU5018
Illustrative purposes only
SRU5018-220Y
Power Inductor (SMD), 22 µH, 680 mA, Shielded, 650 mA, SRU5018
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: SRU5018
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.16ohm
  • RMS Current (Irms): 680mA
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 650mA