SRU5018-150Y — Power Inductor (SMD), 15 µH, 950 mA, Shielded, 800 mA, SRU5018 Series
Illustrative purposes only
SRU5018-150Y
Power Inductor (SMD), 15 µH, 950 mA, Shielded, 800 mA, SRU5018 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):950mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):800mA; Product Range:-; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 1.8mm; DC Resistance Max:0.1o
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRU5018 Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.1ohm
  • RMS Current (Irms): 950mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 800mA