SRU5018-100Y — Power Inductor (SMD), 10 µH, 1.25 A, Shielded, 1.05 A, SRU5018 Series
Illustrative purposes only
SRU5018-100Y
Power Inductor (SMD), 10 µH, 1.25 A, Shielded, 1.05 A, SRU5018 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):1.25A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.05A; Product Range:SRU5018 Series; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 1.8mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU5018 Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.065ohm
  • RMS Current (Irms): 1.25A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.05A