SRU5016-100Y — INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 900MA, SMD
Illustrative purposes only
SRU5016-100Y
INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 900MA, SMD
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU5016 Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 1.6mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.084ohm
  • RMS Current (Irms): 1A
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 1.6mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 900mA