SRU3028A-330Y — Power Inductor (SMD), 33 µH, 470 mA, Shielded, 480 mA, SRU3028A Series
Illustrative purposes only
SRU3028A-330Y
Power Inductor (SMD), 33 µH, 470 mA, Shielded, 480 mA, SRU3028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:33µH; RMS Current (Irms):470mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):480mA; Product Range:SRU3028A Series; Power Inductor Case:3.5mm x 3.3mm x 2.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: SRU3028A Series
  • Product Width: 3.3mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 3.5mm
  • DC Resistance Max: 0.56ohm
  • RMS Current (Irms): 470mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 480mA