SRU3028A-220Y — Power Inductor (SMD), 22 µH, 600 mA, Shielded, 620 mA, SRU3028A Series
Illustrative purposes only
SRU3028A-220Y
Power Inductor (SMD), 22 µH, 600 mA, Shielded, 620 mA, SRU3028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):600mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):620mA; Product Range:SRU3028A Series; Power Inductor Case:3.5mm x 3.3mm x 2.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: SRU3028A Series
  • Product Width: 3.3mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 3.5mm
  • DC Resistance Max: 0.335ohm
  • RMS Current (Irms): 600mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 620mA