SRU3028-100Y — INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 0.72A, 30%
Illustrative purposes only
SRU3028-100Y
INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 0.72A, 30%
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):720mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):860mA; Product Range:SRU3028 Series; Inductor Case / Package: 44AC2025
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU3028 Series
  • Product Width: 3.3mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 3.5mm
  • DC Resistance Max: 0.16ohm
  • RMS Current (Irms): 720mA
  • Power Inductor Case: 3.5mm x 3.3mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 860mA