SRU3017-2R2Y — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 1.7 A, Shielded, 980 mA, SRU3017 Series
Illustrative purposes only
SRU3017-2R2Y
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 1.7 A, Shielded, 980 mA, SRU3017 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):1.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):980mA; Product Range:SRU3017 Series; Power Inductor Case:3.5mm x 3.3mm x 1.8mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: SRU3017 Series
  • Product Width: 3.3mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 3.5mm
  • DC Resistance Max: 0.035ohm
  • RMS Current (Irms): 1.7A
  • Power Inductor Case: 3.5mm x 3.3mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 980mA