SRU2016-100Y — Power Inductor (SMD), 10 µH, 870 mA, Shielded, 520 mA, SRU2016
Illustrative purposes only
SRU2016-100Y
Power Inductor (SMD), 10 µH, 870 mA, Shielded, 520 mA, SRU2016
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU2016
  • Product Width: 2.8mm
  • Product Height: 1.65mm
  • Product Length: 2.8mm
  • DC Resistance Max: 0.43ohm
  • RMS Current (Irms): 870mA
  • Power Inductor Case: 2.8mm x 2.8mm x 1.65mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 520mA