SRU2013-220Y — Power Inductor (SMD), 22 µH, 400 mA, Shielded, 350 mA, SRU2013 Series
Illustrative purposes only
SRU2013-220Y
Power Inductor (SMD), 22 µH, 400 mA, Shielded, 350 mA, SRU2013 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: SRU2013 Series
  • Product Width: 2.8mm
  • Product Height: 1.35mm
  • Product Length: 2.8mm
  • DC Resistance Max: 0.88ohm
  • RMS Current (Irms): 400mA
  • Power Inductor Case: 2.8mm x 2.8mm x 1.35mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 350mA