SRU1063A-101Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 100 µH, 1.1 A, Shielded, 1.2 A, SRU1063A Series
Illustrative purposes only
SRU1063A-101Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 100 µH, 1.1 A, Shielded, 1.2 A, SRU1063A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:100µH; RMS Current (Irms):1.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.2A; Product Range:SRU1063A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 6.5mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRU1063A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.32ohm
  • RMS Current (Irms): 1.1A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.2A