SRU1063A-100Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 10 µH, 3.8 A, Shielded, 4 A, SRU1063A Series
Illustrative purposes only
SRU1063A-100Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 10 µH, 3.8 A, Shielded, 4 A, SRU1063A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):3.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4A; Product Range:SRU1063A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 6.5mm; DC Resi
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU1063A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.038ohm
  • RMS Current (Irms): 3.8A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 6.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4A