SRU1063-220Y — Power Inductor (SMD), 22 µH, 3 A, Shielded, 3.2 A, SRU1063 Series
Illustrative purposes only
SRU1063-220Y
Power Inductor (SMD), 22 µH, 3 A, Shielded, 3.2 A, SRU1063 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.2A; Product Range:SRU1063 Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 6.5mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: SRU1063 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.06ohm
  • RMS Current (Irms): 3A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.2A