SRU1048A-820Y — Power Inductor (SMD), 82 µH, 1.3 A, Shielded, 1.1 A, SRU1048A Series
Illustrative purposes only
SRU1048A-820Y
Power Inductor (SMD), 82 µH, 1.3 A, Shielded, 1.1 A, SRU1048A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:82µH; RMS Current (Irms):1.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.1A; Product Range:SRU1048A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 4.8mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 82µH
  • Product Range: SRU1048A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.2ohm
  • RMS Current (Irms): 1.3A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.1A