SRU1048A-6R8Y — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 4.8 A, Shielded, 4.1 A, SRU1048A Series
Illustrative purposes only
SRU1048A-6R8Y
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 4.8 A, Shielded, 4.1 A, SRU1048A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):4.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4.1A; Product Range:SRU1048A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 4.8mm; DC Res
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: SRU1048A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.018ohm
  • RMS Current (Irms): 4.8A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4.1A