SRU1048A-680Y — Power Inductor (SMD), 68 µH, 1.4 A, Shielded, 1.25 A, SRU1048A Series
Illustrative purposes only
SRU1048A-680Y
Power Inductor (SMD), 68 µH, 1.4 A, Shielded, 1.25 A, SRU1048A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:68µH; RMS Current (Irms):1.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.25A; Product Range:SRU1048A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 4.8mm; DC Res
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: SRU1048A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.17ohm
  • RMS Current (Irms): 1.4A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.25A