SRU1048A-331Y — Power Inductor (SMD), 330 µH, 650 mA, Shielded, 520 mA, SRU1048A Series
Illustrative purposes only
SRU1048A-331Y
Power Inductor (SMD), 330 µH, 650 mA, Shielded, 520 mA, SRU1048A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:330µH; RMS Current (Irms):650mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):520mA; Product Range:SRU1048A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 4.8mm; DC
  • Inductance: 330µH
  • Product Range: SRU1048A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.64ohm
  • RMS Current (Irms): 650mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 520mA