SRU1048-3R0Y — Power Inductor (SMD), 3 µH, 6.2 A, Shielded, 6 A, SRU1048 Series
Illustrative purposes only
SRU1048-3R0Y
Power Inductor (SMD), 3 µH, 6.2 A, Shielded, 6 A, SRU1048 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3µH
  • Product Range: SRU1048 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 7200µohm
  • RMS Current (Irms): 6.2A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6A