SRU1048-331Y — INDUCTOR, SHIELDED, 330UH, 0.65A, 30%
Illustrative purposes only
SRU1048-331Y
INDUCTOR, SHIELDED, 330UH, 0.65A, 30%
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 330µH
  • Product Range: SRU1048 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.49ohm
  • RMS Current (Irms): 650mA
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 520mA