SRU1048-330Y — Power Inductor (SMD), 33 µH, 2.1 A, Shielded, 1.7 A, SRU1048
Illustrative purposes only
SRU1048-330Y
Power Inductor (SMD), 33 µH, 2.1 A, Shielded, 1.7 A, SRU1048
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: SRU1048
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.063ohm
  • RMS Current (Irms): 2.1A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.7A