SRU1048-150Y — Power Inductor (SMD), 15 µH, 3.2 A, Shielded, 2.7 A, SRU1048 Series
Illustrative purposes only
SRU1048-150Y
Power Inductor (SMD), 15 µH, 3.2 A, Shielded, 2.7 A, SRU1048 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):3.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.7A; Product Range:SRU1048 Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 4.8mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRU1048 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.029ohm
  • RMS Current (Irms): 3.2A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 2.7A