SRU1038A-6R2Y — Power Inductor (SMD), 6.2 µH, 4 A, Shielded, 4.2 A, SRU1038A
Illustrative purposes only
SRU1038A-6R2Y
Power Inductor (SMD), 6.2 µH, 4 A, Shielded, 4.2 A, SRU1038A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 6.2µH
  • Product Range: SRU1038A
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.024ohm
  • RMS Current (Irms): 4A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 4.2A