SRU1038A-470Y — Power Inductor (SMD), 47 µH, 1.65 A, Shielded, 1.6 A, SRU1038A
Illustrative purposes only
SRU1038A-470Y
Power Inductor (SMD), 47 µH, 1.65 A, Shielded, 1.6 A, SRU1038A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: SRU1038A
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.16ohm
  • RMS Current (Irms): 1.65A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.6A