SRU1038A-3R5Y — Power Inductor (SMD), 3.5 µH, 5.5 A, Shielded, 5.5 A, SRU1038A Series
Illustrative purposes only
SRU1038A-3R5Y
Power Inductor (SMD), 3.5 µH, 5.5 A, Shielded, 5.5 A, SRU1038A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.5µH; RMS Current (Irms):5.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.5A; Product Range:SRU1038A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 3.8mm; DC Res
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.5µH
  • Product Range: SRU1038A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.015ohm
  • RMS Current (Irms): 5.5A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5.5A