SRU1038-331Y — Power Inductor (SMD), 330 µH, 550 mA, Shielded, 520 mA, SRU1038 Series
Illustrative purposes only
SRU1038-331Y
Power Inductor (SMD), 330 µH, 550 mA, Shielded, 520 mA, SRU1038 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:330µH; RMS Current (Irms):550mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):520mA; Product Range:SRU1038 Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 3.8mm; DC Res
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 330µH
  • Product Range: SRU1038 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.773ohm
  • RMS Current (Irms): 550mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 520mA