SRU1038-1R5Y — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 7.2 A, Shielded, 7 A, SRU1038
Illustrative purposes only
SRU1038-1R5Y
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 7.2 A, Shielded, 7 A, SRU1038
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: SRU1038
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.0052ohm
  • RMS Current (Irms): 7.2A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 7A