SRU1038-100Y — Power Inductor (SMD), 10 µH, 3.8 A, Shielded, 3.6 A, SRU1038
Illustrative purposes only
SRU1038-100Y
Power Inductor (SMD), 10 µH, 3.8 A, Shielded, 3.6 A, SRU1038
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU1038
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.025ohm
  • RMS Current (Irms): 3.8A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3.6A