SRU1028A-330Y — Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.25 A, Shielded, 1.2 A, SRU1028A Series
Illustrative purposes only
SRU1028A-330Y
Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.25 A, Shielded, 1.2 A, SRU1028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:33µH; RMS Current (Irms):1.25A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.2A; Product Range:SRU1028A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 2.8mm; DC Resi
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: SRU1028A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.18ohm
  • RMS Current (Irms): 1.25A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.2A