SRU1028A-220Y — Power Inductor (SMD), 22 µH, 1.6 A, Shielded, 1.4 A, SRU1028A Series
Illustrative purposes only
SRU1028A-220Y
Power Inductor (SMD), 22 µH, 1.6 A, Shielded, 1.4 A, SRU1028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):1.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.4A; Product Range:SRU1028A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 2.8mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: SRU1028A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.135ohm
  • RMS Current (Irms): 1.6A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.4A