SRU1028A-151Y — Power Inductor (SMD), 150 µH, 650 mA, Shielded, 650 mA, SRU1028A Series
Illustrative purposes only
SRU1028A-151Y
Power Inductor (SMD), 150 µH, 650 mA, Shielded, 650 mA, SRU1028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:150µH; RMS Current (Irms):650mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):650mA; Product Range:SRU1028A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 2.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 150µH
  • Product Range: SRU1028A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.68ohm
  • RMS Current (Irms): 650mA
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 650mA