SRU1028-3R3Y — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 4.6 A, Shielded, 4.3 A, SRU1028 Series
Illustrative purposes only
SRU1028-3R3Y
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 4.6 A, Shielded, 4.3 A, SRU1028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):4.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4.3A; Product Range:SRU1028 Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 2.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: SRU1028 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.015ohm
  • RMS Current (Irms): 4.6A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4.3A