SRR7045-471M — Power Inductor (SMD), 470 µH, 320 mA, Shielded, 220 mA, SRR7045 Series
Illustrative purposes only
SRR7045-471M
Power Inductor (SMD), 470 µH, 320 mA, Shielded, 220 mA, SRR7045 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:470µH; RMS Current (Irms):320mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):220mA; Product Range:SRR7045 Series; Power Inductor Case:7mm x 7mm x 4.5mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 470µH
  • Product Range: SRR7045 Series
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 1.1ohm
  • RMS Current (Irms): 320mA
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 220mA