SRR7045-470M — Power Inductor (SMD), 47 µH, 950 mA, Shielded, 780 mA, SRR7045 Series
Illustrative purposes only
SRR7045-470M
Power Inductor (SMD), 47 µH, 950 mA, Shielded, 780 mA, SRR7045 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:47µH; RMS Current (Irms):950mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):780mA; Product Range:SRR7045 Series; Power Inductor Case:7mm x 7mm x 4.5mm; DC R
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: SRR7045 Series
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.15ohm
  • RMS Current (Irms): 950mA
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 780mA