SRR7045-331M. — INDUCTOR, SHIELDED, 330UH, 250MA, SMD
Illustrative purposes only
SRR7045-331M.
INDUCTOR, SHIELDED, 330UH, 250MA, SMD
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 330µH
  • Product Range: SRR7045 Series
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.73ohm
  • RMS Current (Irms): 400mA
  • Power Inductor Case: 7mm x 7mm x 4.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 250mA