SRR7045-220M. — INDUCTOR, SHIELDED, 22UH, 1.15A, SMD
Illustrative purposes only
SRR7045-220M.
INDUCTOR, SHIELDED, 22UH, 1.15A, SMD
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):1.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.15A; Product Range:SRR7045 Series; Power Inductor Case:7mm x 7
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: SRR7045 Series
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 70mohm
  • RMS Current (Irms): 1.5A
  • Power Inductor Case: 7mm x 7mm x 4.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.15A