SRR7045-151M — Power Inductor (SMD), 150 µH, 530 mA, Shielded, 410 mA, SRR7045 Series
Illustrative purposes only
SRR7045-151M
Power Inductor (SMD), 150 µH, 530 mA, Shielded, 410 mA, SRR7045 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 150µH
  • Product Range: SRR7045 Series
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.48ohm
  • RMS Current (Irms): 530mA
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 410mA