SRR7045-100M — Power Inductor (SMD), 10 µH, 2 A, Shielded, 1.7 A, SRR7045 Series
Illustrative purposes only
SRR7045-100M
Power Inductor (SMD), 10 µH, 2 A, Shielded, 1.7 A, SRR7045 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.7A; Product Range:SRR7045 Series; Power Inductor Case:7mm x 7mm x 4.5mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRR7045 Series
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.042ohm
  • RMS Current (Irms): 2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.7A