SRR7032-6R8M — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 1.6 A, Shielded, 1.8 A, SRR7032
Illustrative purposes only
SRR7032-6R8M
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 1.6 A, Shielded, 1.8 A, SRR7032
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: SRR7032
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 3.2mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.054ohm
  • RMS Current (Irms): 1.6A
  • Power Inductor Case: 7mm x 7mm x 3.2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.8A