SRR7032-680M — Power Inductor (SMD), 68 µH, 600 mA, Shielded, 700 mA, SRR7032 Series
Illustrative purposes only
SRR7032-680M
Power Inductor (SMD), 68 µH, 600 mA, Shielded, 700 mA, SRR7032 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:68µH; RMS Current (Irms):600mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):700mA; Product Range:SRR7032 Series; Power Inductor Case:7mm x 7mm x 3.2mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: SRR7032 Series
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 3.2mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.38ohm
  • RMS Current (Irms): 600mA
  • Power Inductor Case: 7mm x 7mm x 3.2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 700mA