SRR6603-471ML — Power Inductor (SMD), 470 µH, 190 mA, Shielded, 60 mA, SRR6603 Series
Illustrative purposes only
SRR6603-471ML
Power Inductor (SMD), 470 µH, 190 mA, Shielded, 60 mA, SRR6603 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:470µH; RMS Current (Irms):190mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):60mA; Product Range:SRR6603 Series; Power Inductor Case:6.6mm x 4.4mm x 3mm; DC Resi
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 470µH
  • Product Range: SRR6603 Series
  • Product Width: 4.4mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 6.6mm
  • DC Resistance Max: 1.8ohm
  • RMS Current (Irms): 190mA
  • Power Inductor Case: 6.6mm x 4.4mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 60mA