SRR6603-152ML — Power Inductor (SMD), 1.5 mH, 120 mA, Shielded, 35 mA, SRR6603
Illustrative purposes only
SRR6603-152ML
Power Inductor (SMD), 1.5 mH, 120 mA, Shielded, 35 mA, SRR6603
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 1.5mH
  • Product Range: SRR6603
  • Product Width: 4.4mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 6.6mm
  • DC Resistance Max: 4.2ohm
  • RMS Current (Irms): 120mA
  • Power Inductor Case: 6.6mm x 4.4mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 35mA