SRR6040A-8R2Y — Power Inductor (SMD), 8.2 µH, 2.3 A, Shielded, 2 A, SRR6040A Series
Illustrative purposes only
SRR6040A-8R2Y
Power Inductor (SMD), 8.2 µH, 2.3 A, Shielded, 2 A, SRR6040A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:8.2µH; RMS Current (Irms):2.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2A; Product Range:SRR6040A Series; Power Inductor Case:6.7mm x 6.7mm x 4mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 8.2µH
  • Product Range: SRR6040A Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 6.7mm
  • DC Resistance Max: 0.036ohm
  • RMS Current (Irms): 2.3A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 2A