SRR6040A-820M — Power Inductor (SMD), 82 µH, 700 mA, Shielded, 630 mA, SRR6040A Series
Illustrative purposes only
SRR6040A-820M
Power Inductor (SMD), 82 µH, 700 mA, Shielded, 630 mA, SRR6040A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:82µH; RMS Current (Irms):700mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):630mA; Product Range:SRR6040A Series; Power Inductor Case:6.7mm x 6.7mm x 4mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 82µH
  • Product Range: SRR6040A Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 6.7mm
  • DC Resistance Max: 0.29ohm
  • RMS Current (Irms): 700mA
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 630mA